Forums

Joint and by product

Costing

answered 16 hrs ago

In this practical question 4 why have they totally ignored the units sold even though in net realisable value we do units sold less further processing

latest answer

We have to allocate costs only for the production during the period. If produced was only 1000 then how can one sell 2000? Only possible explanation would be that balance 1000 units are out of the opening stock. We need to consider only current period production for appointment of joint cost.

sradha krishna sunil

sradha krishna sunil

CA Inter

5K+

4

23

Job costsheet

Costing

answered 1 day ago

Practical problem 2 , unable to understand how they computed direct material cost

latest answer

what are you unable to understand? What is the working as per you?

Avantika Rajput

Avantika Rajput

CA Foundation

0

1

24

Machine hour rate

Costing

answered on 18-Feb-24 23:04

I am getting the exact answer can anyone tell me the solution ?

latest answer

Tq

Ujwal Reddy

Ujwal Reddy

CA Inter

7K+

4

52

Illustrations pdf

Costing

answered on 10-Feb-24 15:37

Sir, this ( after the table, the next question begins) part of the question is missing in the pdf. Please add it

latest answer

Thank you sir. No problem :)

Amirtha Kannan

Amirtha Kannan

CA Inter

295

6

68

Standard costing

Costing

answered on 30-Jan-24 18:15

Steps please for these standard costing sum

latest answer

last screen shot to verify

Kishore Kumar

Kishore Kumar

CA Inter

930

4

88

ILLUSTRATION 15 { PAGE 3.51 ISM }

Costing

answered on 29-Jan-24 21:37

Sir, here why do we subtract only 15000 hours as unproductive hours and not 1,15,000 hours?

latest answer

Ok. Got it Thank you so much :)

Amirtha Kannan

Amirtha Kannan

CA Inter

295

2

69

Valuation of inventories

Costing

answered on 26-Jan-24 08:55

Product= Fuel. As per AS 9 valuation of material (is based of cost )in any methods we use be it FIFO and WAM . In case of fuel ⛽ the valuation is done based on recent prices so that denotes the product value is according to LIFO. How it will justify the AS 9. Can yu explain sir?

latest answer

Thank you sir.

Raja Lakshmi

Raja Lakshmi

CA Inter

5K+

2

89

Material costing

Costing

answered on 01-Feb-24 14:07

Explain this question why they are not using the formula purchase Cost + ordering cost + carrying cost??

latest answer

Ok

Devisree

Devisree

CMA Inter

0

6

89

Material costing

Costing

answered on 01-Feb-24 14:07

Why for computation of annual demand, average monthly market demand is not considered??

latest answer

Ok thank you

Devisree

Devisree

CMA Inter

0

7

109

Material costing

Costing

answered on 27-Jan-24 09:59

Here order quantity is 25 kgs how explain??

latest answer

Cost of additional drums is given for every 25kgs in the question

Devisree

Devisree

CMA Inter

0

1

79

fr classes
IDT amendments
CA Scholarships