Forums

illustration 6

Costing

answered on 13-Feb-25 16:49

why are we taking contribution rather than taking actual selling price like we did in the previous question?

latest answer

Contribution is a % of sales. So if you take sales and reduce variable costs, you would reach the same contribution.

Abhaya Pillai

Abhaya Pillai

CA Inter

0

1

33

Illus 5 - Lesson; Overheads

Costing

answered on 13-Feb-25 16:50

in illus 5 ,they have asked to calculate machine hour rate for each product a,b,c. Why have we not added the direct material and wages for calculating the hourly rate?

latest answer

The Machine Hour Rate is used to absorb factory overheads based on the number of machine hours worked. Since direct material and direct wages are not part of overheads, it is not included.

Rania D'souza

Rania D'souza

CA Inter

650

1

62

Break even point

Costing

answered on 20-Jan-25 13:47

Mefttal Ltd. is currently operating at 60% of its total capacity which is 1.5 times than the previous year. The total capacity of the company is 2,00,000 units. Other information relating to the production is provided below: (i) The total cost of production for the current year is ` 59,28,000, and for the previous year, it was ` 44,72,000. (iii) No changes are anticipated in the cost structure for the upcoming years. Selling price is ` 52 per unit and is expected to remain the same in the coming years You are required to CALCULATE Break-Even Point (in units). (a) 1,20,000 units (b) 40,000 units (c) 80,000 units (d) 1,00,000 units

latest answer

Answer is D i.e 1,00,000 units. Use the concept of Semi-Variable cost to solve the problem. Variable cost per unit = Difference in total cost / Difference in level of Sales. From the above formula, you will get to know Variable cost per unit and Fixed Cost. that is Variable cost is ₹36.4 and FC is 15,60,000. Sales - Variable cost = Contribution Margin, i.e 52- 36.4 = 15.6 BEP (units) = Fixed Cost / Contribution Margin per unit, i.e 15,60,000/₹15.6 = 1,00,000 units.

 Preethi S

Preethi S

CA Inter

2K+

1

108

Process costing

Costing

answered on 20-Jan-25 15:50

Explain how 4 has arrived on this answer We have to find normal loss % of Y

latest answer

Thank you for sharing it presentably

Anitha V K

Anitha V K

CA Inter

4K+

3

99

Costing MCQ - doubt

Costing

answered on 06-Jan-25 12:46

Is the answer A or B? Last in first out or First in first out??

latest answer

FIFO

Nidhi S

Nidhi S

CA Inter

4K+

2

689

Marginal costing

Costing

answered on 03-Jan-25 14:51

Give me details calculation of how should I calculate minimum price on the additional units on profit of 167300

latest answer

First compute profit for current capcacity and costs. After that find out how much more profit is required. Minimum price = Variable cost + balance profit/no of units.

nikil mahajan

nikil mahajan

CA Inter

0

1

816

Exam

Costing

answered on 24-Dec-24 17:01

Can anyone suggest any tips and tricks to pass with decent marks in costing like what are the priority chapters and what kind of preparation would help me ? please

latest answer

Costing is about practice. As you revise a chapter, mark questions which you found difficult and redo them. In examination, the questions can be worded quite differently and every attempt sees a new variety of questions. If you are able to solve past 3-4 attempts question paper comfortably, you will be able to manage. Also costing paper generally tends to be lengthy. So need to increase speed.

Divinne Fiona

Divinne Fiona

CA Inter

9K+

2

398

Ca inter - group 2

Costing

answered on 24-Dec-24 17:09

Did icai remove contract costing chapter from the syllabus ?

latest answer

our notes cover those questions. You can refer.

vinodhene lakshmipathy

vinodhene lakshmipathy

CA Inter

11K+

3

453

Doubt

Costing

answered on 30-Dec-24 15:56

I'm confused with the answer of worker C at 18:45 where it doesn't get matched with the icai answers. Can I know why?

latest answer

The question has been solved with the assumption That 4 hours extra worked on Saturday is entitled to OT. 4 x 43 = 172. That is the only difference.

Aniruddhan .G

Aniruddhan .G

CA Inter

925

1

399

Illustration 16

Costing

answered on 11-Dec-24 10:35

The question says that there is an issue of 12 units for an amount of 5.75 rupees. So the rate per unit should be 0.115. Right? But while doing the solution, the rate is taken as 5.75 per unit. So there is a mismatch. Please do clarify this.

latest answer

The question says to use FIFO method , So the issue of 12 units will be done at Rs.6.5

SHAMIL SHAMSUDDHEEN

SHAMIL SHAMSUDDHEEN

CA Inter

0

1

41


CIN: U74999TG2017PTC116012 | GSTIN: 36AAECI4332C1Z0 | PAN: AAECI4332C

2025 IndigoLearn.com All Rights Reserved